Karty podarunkowe – pomysł na prezent dla pracowników

karta podarunkowa

Od wielu lat popularnym pomysłem na prezenty dla pracowników są karty podarunkowe. Są to plastikowe karty przedpłacone, które pozwalają zrobić zakupy w wybranych punktach handlowych lub usługowych. Taki rodzaj prezentu jest wygodny dla firmy i podoba się pracownikom. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania i jak w praktyce to wygląda.

Jak działa karta podarunkowa i jakie są jej rodzaje?

Na pierwszy rzut oka karta podarunkowa przypomina kartę do bankomatu. W istocie jest to faktycznie karta płatnicza, która można zapłacić bezgotówkowo w kasie sklepu. Ponieważ jest to karta przedpłacona, można nią zrealizować zakupy tylko za określoną kwotę – najczęściej suma pieniędzy do dyspozycji na karcie wynosi od 50 do kilkuset złotych. W zależności od dostawcy można wyróżnić kilka rodzajów kart podarunkowych:

  • karty do realizacji wyłącznie w wybranej sieci sklepów bądź w konkretnym punkcie handlowym lub usługowym,
  • karty przedpłacone do ogólnego wykorzystania – można nimi płacić we wszystkich sklepach stacjonarnych obsługujących płatności kartami, dokonywać płatności w Internecie, a nawet wypłacić gotówkę z bankomatu,
  • karty zabezpieczone PIN lub bez PIN,
  • karty z doładowaniem – można je doładowywać np. w ciągu kolejnych 12 miesięcy określoną kwotą.

Chcąc obdarować pracowników takimi kartami, można je nabyć bezpośrednio w danym punkcie handlowym lub skorzystać z usług firm dostarczających takie rozwiązania.

Jak rozliczyć karty podarunkowe dla pracowników?

Większość pracodawców wręcza pracownikom karty podarunkowe z okazji świąt, ale także indywidualnie na urodziny bądź jako premia za dobre wyniki w pracy. Należy jednak zauważyć, że jest to benefit o określonej wartości pieniężnej, który można potraktować jako dodatkowy dochód. Teoretycznie więc powinien być on rozliczony zarówno pod względem podatkowym, jak i w ZUS. Rzeczywiście, jeśli karty podarunkowe dla pracowników są finansowane ze środków obrotowych firmy, podlegają normalnemu oskładkowaniu i opodatkowaniu. Jest jednak sposób, by tego uniknąć. Wystarczy zakup kart pokryć środkami pochodzącymi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jeśli ich wartość nie przekroczy 1000 zł, będą zwolnione w takim wypadku z podatku dochodowego od osób fizycznych i nie trzeba będzie odprowadzać od nich składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Zalety wręczania kart podarunkowych dla pracowników

Z punktu widzenia pracodawcy karty podarunkowe są bardzo wygodnym prezentem dla pracowników. Można je dość łatwo zamówić, a ponadto są one bardzo uniwersalne, ponieważ nadają się na upominek dla każdej osoby bez względu na wiek, płeć, czy zajmowane stanowisko. Z tego samego powodu pracownicy również cenią karty podarunkowe – mogą je zrealizować według własnego pomysłu i tym samym sprawić sobie przyjemność. Niestety zwykłe upominki nie zawsze trafiają w gust i wydawanie na nie środków firmowych często okazuje się bezcelowe. Wszystko dlatego, że prezenty dla pracowników powinny dawać im satysfakcję – dzięki temu można wzmocnić ich lojalność wobec firmy i motywację do pracy.

Student jednej z małopolskich szkół wyższych, na co dzień również pracuję jako konsultant. Po godzinach pracy uczęszczam na taekwondo, bardziej dla rozrywki niż wyczynowo dla sportu. Lubię również pisać, prowadzę 2 blogi, o finansach, drugi o zdrowiu.
Back To Top