Jak znaleźć dobrą księgową? Jak wybrać biuro rachunkowe?

ksiegowe

Jeśli ktoś prowadzi własną działalność, może samodzielnie zajmować się także swoimi rachunkami i wszystkimi rozliczeniami. Najczęściej jednak jest to zbyt skomplikowana sprawa, żeby ktoś sam miał podjąć ten wysiłek. Prowadzenie własnej firmy wymaga dość dużego zaplecza czasu oraz uwagi, żeby jeszcze można było stale dokształcać się w kierunku rachunkowości – a przepisy często się zmieniają!

Jeśli więc ktoś nie chce mieć później problemów z prawem, powinien raczej zdecydować się na zatrudnienie księgowej, bądź też podjąć współpracę z biurem rachunkowym. Istnieją te dwie możliwości – która jednak jest rozsądniejsza? Czy lepiej zatrudnić stałą księgową, by pracowała w firmie, czy też lepiej jest jednak zwrócić się do biura rachunkowego? I jak wybrać biuro czy księgową, żeby później nie żałować decyzji?

Księgowa czy biuro rachunkowe?

Wielu przedsiębiorców jest w rozterce – czy lepiej mieć własną księgową w firmie, czy może podpisać umowę z biurem rachunkowym? Nikt nie podejmie decyzji za nich, jednak warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, nim ostatecznie się zadecyduje! Wiele zależy od wielkości firmy. Jeśli ktoś prowadzi małą działalność, zatrudnianie dodatkowe pracownika tylko po to, by doglądał finansów, raczej nie wyjdzie nikomu na korzyść. Koszty zatrudnienia księgowej będą bowiem zbyt wysokie. To rozwiązanie lepsze dla wielkich firm, gdzie wymagana jest stała obecność specjalisty od rachunkowości, który będzie mógł na bieżąco czuwać nad wszystkimi sprawami finansowymi. Jeśli zatem ktoś ma małą czy średnią firmę, wystarczy jeśli podpisze umowę z biurem rachunkowym.

Jak wybrać konkretną ofertę?

pracownik ksiegowyBez względu na to, czy ktoś musi zdecydować się na zatrudnienie stałego pracownika, czy też wybrać jedną z ofert wśród ogłaszających się biur rachunkowych, cechy idealnej współpracy muszą być podobne! Jeśli ktoś szuka biura, powinien sprawdzić jak długo istnieje ono na rynku, jakie ma opinie (pytać znajomych, współpracowników, sprawdzać w sieci internetowej itp.), czy pracuje w nim wykwalifikowany personel, czy może się ono poszczycić jakimiś certyfikatami… Istotna kwestia to na przykład to, czy biuro wykupiło polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Liczy się też między innymi czy posiada aktualny certyfikat księgowy, wydany przez Ministerstwo Finansów. Im więcej jest rzeczy, którymi może się pochwalić firma, tym lepiej to o niej świadczy! Oznacza to, że pracownicy i szefowie cenią sobie zaangażowanie i że rachunkowość to ich pasja.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden istotny element. Mimo, że współcześnie dostarczenie dokumentów do biura rachunkowego nie stanowi żadnego problemu – zawsze można zrobić to poprzez Internet w formie elektronicznej, niemniej jednak jeżeli szukamy biura do współpracy możemy zwrócić uwagę na jego lokalizację. Jeżeli nasza siedziba firmy znajduje się w Dąbrowie Górniczej i znaleźliśmy świetną ofertę biura rachunkowego z Dąbrowy Górniczej, to powinniśmy w pierwszej kolejności dać szansę lokalnej firmie, tym bardziej, jeżeli ów biuro rachunkowe spełnia wszystkie nasze oczekiwania, w tym wcześniej wymienione cechy dobrego biura rachunkowego. Lokalizacja biura rachunkowego będzie już bardzo ważna dla wszystkich przedsiębiorców, którzy mimo wszystko będą chcieli dostarczać dokumenty do biura w formie klasycznej. Lokalizacja w tym samym mieście – w omawianym przypadku Dąbrowie Górniczej, może oszczędzić sporo czasu. Oczywiście nie jest to regułą, ale warto zwrócić uwagę na ten drobny szczegół – dla niektórych firm bardzo ważny.

Jeśli z kolei chodzi o podjęcie współpracy z księgową, ważne jest oczywiście jej wykształcenie i doświadczenie. Musi to być osoba kompetentna i samodzielna, która będzie w stanie zapanować nad licznymi dokumentami i wszystko skutecznie rozliczyć. Ważna jest czyjaś dyspozycyjność, jak i to czy kontakt może być bezpośredni. W tej chwili traci to znaczenie, z uwagi na możliwości jakie oferuje internet. Jednak dla wielu osób nadal liczy się możliwość kontaktu na żywo, pokazania dokumentów, podpisania ich, zapytania o szczegóły – dlatego dobrze mieć kogoś na miejscu.

Student jednej z małopolskich szkół wyższych, na co dzień również pracuję jako konsultant. Po godzinach pracy uczęszczam na taekwondo, bardziej dla rozrywki niż wyczynowo dla sportu. Lubię również pisać, prowadzę 2 blogi, o finansach, drugi o zdrowiu.
Back To Top