Dozowniki ścienne – dlaczego warto je wybrać?

Czas pandemii zmienił wiele naszych nawyków. Uświadomił nam, jak ważne jest dbanie o zdrowie, a jednocześnie wskazał nam wiele błędnych założeń, do których przywiązywaliśmy wagę nie mając świadomości tego, że opierają się na przesłankach pozbawionych naukowego potwierdzenia. Ostatnie miesiące nauczyły nas choćby tego, że dozowniki do mydła są znacznie bezpieczniejsze niż sięganie po klasyczne mydło w kostce. Dziś z dozownikami ściennymi i stojącymi mamy więc do czynienia już nie tylko w firmach, ale również w wielu domach prywatnych.

Dozownik i mydelniczka – tylko jeden dobry wybór

Mydelniczki są wyjątkowo stylowe i często trafiają do łazienek właśnie dlatego, że prezentują się znakomicie. Gdy jednak w grę wchodzi higiena osobista, która rzeczywiście może nas ochronić przed chorobą, mydło w kostce nie wytrzymuje w walce z tym, które pobiera się bezpośrednio z dozownika. Owszem, ono również jest wolne od bakterii, dzieje się tak jednak dopiero, gdy uda się je wysuszyć. Tymczasem w łazienkach, w których przebywa więcej niż jedna osoba, mydło w kostce jest używane stosunkowo często. Powszechna jest praktyka mycia rąk w tym samym czasie, choćby przed posiłkiem. Domownicy, dbając o swoje zdrowie, nieświadomie przenoszą więc bakterie i wirusy zamiast się ich pozbywać.

Oczywiście, większość dozowników należy również do rozwiązań dotykowych. W przeciwieństwie do klasycznego mydła kontakt z nimi trwa jednak tylko przez chwilę. Zaraz potem ręce są myte. W rezultacie, nawet gdy na dozowniku znajdują się jakieś drobnoustroje, natychmiast spłukuje się je z rąk. Nic nie stoi zresztą na przeszkodzie temu, aby i ten kontakt fizyczny z dozownikiem ograniczyć. Dużą popularnością cieszy się dziś choćby uruchamianie go nie dłonią, ale łokciem.

Dozownik ścienny czy stojący?

Złoty potrójny dozownik na mydło w płynie
Złoty potrójny dozownik na mydło w płynie

Choć wielu osobom wydaje się, że dozownik, jako rozwiązanie zajmujące sporo miejsca, nie znajdzie zastosowania w niewielkiej łazience, warto zwrócić uwagę na to, że takie przekonanie nie jest wcale uzasadnione. Rzeczywiście, rozmiary niektórych modeli mogą imponować, zawsze można jednak postawić nie na model stojący, ale na dozownik ścienny, a więc taki, który na stałe jest zamontowany w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystanie z niego jest proste, nie ryzykujemy też przewrócenia dozownika podczas porządków albo w trakcie wizyty w łazience, która odbywa się w pośpiechu.

Dozowniki ścienne są też mile widziane w domach, w których mieszkają dzieci. Maluchy są znane z nietuzinkowych pomysłów, częstym zjawiskiem jest więc również w ich wydaniu próba zmiany miejsca, w którym znajduje się dozownik bez informowania o tym rodziców.

Dozowniki stojące są często używane za bardziej efektowne. W łazienkach pojawiają się także dlatego, że wpływają pozytywnie na sposób postrzegania tego pomieszczenia. Są jednak znacznie mniej praktyczne, a ponieważ w okolicach zlewu zawsze jest dość mokro i zwykle miejsca jest mniej niż można byłoby sobie życzyć, bywa że spadają na podłogę. Niestety, kolejny taki upadek nie pozostaje bez wpływu na to, jak się prezentują.

Nie tylko sposób montażu – jak wybrać dobry dozownik?

Czarny dozownik na mydło w płynie
Czarny dozownik na mydło w płynie

Pytanie o to, czy lepiej zdecydować się na model ścienny, czy też na dozownik stojący jest ważne. Nie jest jednak wcale jedynym, jakie powinniśmy postawić sobie chcąc wybrać wartościowe rozwiązanie. Wcale nie mniej ważne jest to, czy wolimy postawić na model manualny, czy też na jeden z modnych ostatnio dozowników bezdotykowych. Druga z wymienionych opcji jest też opcją droższą, wiele osób skłania się jednak właśnie ku niej mając na względzie własne bezpieczeństwo oraz komfort domowników.

Warto zwrócić uwagę również na to, z jakiego materiału wykonany został dozownik. Jego rola jest nie do przecenienia nie tylko w przypadku modeli stojących, ale i w odniesieniu do dozowników ściennych. Nie można zapominać, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które pełnią także funkcję ozdobną, a niskiej klasy plastikowi z pewnością nie będziemy w stanie przypisać takiej właśnie roli. Ważna jest też cena rozwiązania, które nas interesuje. Nawet osoby ceniące sobie oszczędzanie powinny więc pamiętać, że nie może być ona zbyt niska.

Student jednej z małopolskich szkół wyższych, na co dzień również pracuję jako konsultant. Po godzinach pracy uczęszczam na taekwondo, bardziej dla rozrywki niż wyczynowo dla sportu. Lubię również pisać, prowadzę 2 blogi, o finansach, drugi o zdrowiu.
Back To Top